Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna w Czerwionce - Leszczynach

Biblioteka - tu się dzieje!

Utworzono dnia 03.10.2018

Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach wraz z Fundacją Szafa Gra z Ornontowic we wrześniu rozpoczyna realizację projektu pn. „Biblioteka - tu się dzieje” w ramach programu „Partnerstwo dla Książki” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Z wielką radością powracamy do Czerwionki-Leszczyn z kolejnym projektem. Rolą Fundacji Szafa Gra jest wspieranie instytucji takich jak tutejsza Biblioteka Publiczna - to niezwykłe miejsce, które stale się rozwija. Cieszę się, że jako animator kultury mogłam po raz drugi zaproponować cykl działań, które łączą wieloletnią tradycję Biblioteki z naszymi twórczymi pomysłami. Zapowiada się sporo wrażeń!" - mówi Sandra Staletowicz, animatorka kultury i koordynator projektu.

Działania w ramach projektu składają się z trzech komponentów. Pierwszy z nich to szkolenia bibliotekarzy, dzieki którym uzyskają oni nowe umiejętności, pomocne przy formowaniu miejscowej sfery kulturalnej. Bibliotekarze zmierzą się z pytaniem, czy filia biblioteki w małym sołectwie powinna dziś w ogóle istnieć, a jeśli tak, jak powinna wyglądać i funkcjonować? "Na pierwsze pytanie znamy odpowiedź - wierzymy, że wszystkie z dziewięciu filii Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach są niezbędne. Chcemy jednak wspólnie z czytelnikami i animatorami kultury sprawdzić, jak brzmią i wyglądają zmiany, których jesteśmy w stanie razem dokonać, aby odmienić nieco oblicze tych małych instytucji" - podkreślają bibliotekarki. W drugim kroku współpracujący z Biblioteką Publiczną animatorzy Fundacji Szafa Gra oraz zaprzyjaźnieni artyści przeprowadzą drobne interwencje w wizerunku biblioteki oraz włączą się w pomoc przy realizacji Gabinetu Literatów: Wilhelma Szewczyka, Stanisława Krawczyka i Zdzisława Pietrasa, w którym pamiątki i rękopisy poety Stanisława Krawczyka doczekają się stałej ekspozycji. Gabinet Literatów mieścić się będzie w Bibliotece Centralnej przy ul. 3 Maja 15. "Biblioteka w środowisku lokalnym ma do spełnienia wiele zadań społecznych, jednym z nich jest przypominanie mieszkańcom o ich tożsamości i kulturalnym dorobku środowiska. Dlatego bardzo się cieszę, że tworząc Gabinet Literatów będziemy mogli uporządkować i usystematyzować pamiątki oraz dzieła trzech literatów pochodzących z Czerwionki-Leszczyn" - mówi Aleksandra Pietruszewska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach. Trzeci krok projektu to zaproszenie do odmienionych miejsc cenionych pisarzy, ilustratorów oraz osobowości kultury. W ten sposób zostaną zrealizowane kluczowe dla celów programu działania promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz grup społecznych nie będących aktywnymi uczestnikami życia literackiego.

Całkowity koszt zadania wynosi 37 500, wkład Biblioteki w realizację zadnia to 7500, zaś 30 000 zł to środki z programu MKiDN.

Projekt “Biblioteka - tu się dzieje” rozpoczyna we wrześniu Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”.

Biblioteka - tu się dzieje!

Utworzono dnia 03.10.2018, 13:35

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 14

W poprzednim tygodniu: 39

W tym miesiącu: 133

W poprzednim miesiącu: 273

Wszystkich: 6621