Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna w Czerwionce - Leszczynach

Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn czytają!

Utworzono dnia 03.02.2017

Ponad 200 000 wypożyczonych książek i 9 044 zarejestrowanych użytkowników odnotowała Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach w 2016 roku.

23% mieszkańców z Czerwionki-Leszczyn w ubiegłym roku korzystało ze zbiorów Biblioteki Publicznej. W sumie w 2016 roku wypożyczono 248 982 książek, w tym 261 audiobooków. Najczęściej z biblioteki korzystają osoby pomiędzy 25 a 44 rokiem życia. Najmniej zarejestrowanych w bibliotece jest dzieci do 5 roku życia – 132 użytkowników oraz osób powyżej 60 roku życia – 687 użytkowników. Łącznie z zasobów biblioteki w ubiegłym roku korzystało 9 044 użytkowników. Największą popularnością w 2016 roku cieszyły się powieści Katarzyny Bondy, Harlana Cobena, Jo Nesbo oraz Magdaleny Witkiewicz i Krystyny Mirek. Wśród młodzieży hitem była książka Colleen Hoover pt. „Hopeless”. Z literatury dziecięcej dużym zainteresowaniem cieszyła się seria pt. „Czytam sobie” oraz pełna humoru seria Barbary Park o przygodach niesfornej Zuzi pt. „Zuźka D. Zołzik”.

Biblioteka Publiczna otrzymała z wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” 34 000 zł. za co kupiła 1528 woluminów. Łącznie biblioteka kupiła 2 733 książek. Biblioteka Publiczna zorganizowała 432 spotkań i warsztatów, w których łącznie wzięło udział 6 320 uczestników.

Głównym celem kulturalnych imprez organizowanych przez bibliotekę była promocja literatury i czytelnictwa. Spotkanie autorskie zorganizowane w maju 2016 roku z popularną pisarką tzw. literatury kobiecej – Izabelą Frączyk przyciągnęło do biblioteki zwolenników współczesnej literatury polskiej. Ponadto, Biblioteka zorganizowała dwa spotkania poetycko-muzyczne, na których wiersze czytały mieszkanki Czerwionki-Leszczyny, a oprawę muzyczną zapewniły pasjonatki muzyki współczesnej. Biblioteka po raz pierwszy włączyła się w organizację Narodowego czytania powieści „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Do czytania jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury biblioteka zaprosiła Pana Adama Konkola - lidera zespołu "Łzy” oraz włodarzy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Dla dzieci i młodzieży Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie m.in. z Hanną Pasterny – niewidomą podróżniczką, pisarką, wolontariuszką, z Jackiem Czechem - podróżnikiem, instruktorem wspinaczkowym, skialpinistą, instruktorem taternictwa i alpinizmu PZA, z Magdaleną Zarębską – autorką książek dziecięcych, poruszających tematykę regionalizmu. Biblioteka wzięła udział w projekcie „Przyrodniczy diament regionu”, którego celem była promocja gminnych miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i troska o środowisko naturalne. Bibliotekarki w ramach projektu prowadziły lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych nt. recyklingu i ochrony środowiska. Ponadto, Biblioteka Publiczna w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem „Najważniejsza Jest tradycja” realizowała projekt zajęć kulturalno-edukacyjnych pn. „Kopalnia Tradycji”. Celem zajęć było upowszechnianie kultury śląskiej, kształtowanie poczucia więzi z regionem oraz rodzinną miejscowością. Jesienią ubiegłego roku Biblioteka zakwalifikowała się do projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, w ramach tego projektu zorganizowała warsztaty z kodowania, w których uczestniczyli uczniowie szkół z Czerwionki-Leszczyn. „Link do przyszłości”- to projekt mający na celu zainteresowanie młodych ludzi nauką kodowania, to pokazanie, że kodowanie to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło radości i satysfakcji.

Spotkania kulturalne i warsztaty edukacyjne przyciągnęły do biblioteki nowych użytkowników, było ciekawie, twórczo i bardzo inspirująco. Spotkajmy się w bibliotece

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 4

W poprzednim tygodniu: 48

W tym miesiącu: 163

W poprzednim miesiącu: 167

Wszystkich: 6818